Preležanine nastanejo zaradi dolgotrajnega neprekinjenega pritiska na posamezne dele telesa. Najbolj so nastanku preležanin izpostavljeni nepokretni in oslabeli ljudje, ki večino časa preživijo v ležečem, polsedečem ali sedečem položaju. Gre za globoko poškodbo tkiva, ki nastane zaradi slabe prekrvavitve v določenem delu telesa. Najpogosteje so prizadeta sledeča mesta : zatilje, glava, ramena, lopatice, komolci, hrbtenica, kolki, trtica, kolena in peta.
Preležanine nastanejo zaradi dolgotrajnega neprekinjenega pritiska na posamezne dele telesa. Najbolj so nastanku preležanin izpostavljeni nepokretni in oslabeli ljudje, ki večino časa preživijo v ležečem, polsedečem ali sedečem položaju. Gre za globoko poškodbo tkiva, ki nastane zaradi slabe prekrvavitve v določenem delu telesa. Najpogosteje so prizadeta sledeča mesta: zatilje, glava, ramena, lopatice, komolci, hrbtenica, kolki, trtica, kolena in peta. Nastanek preležanin je lahko zelo hiter. Če se negovancu ne spremeni lego na vsaj dve uri, se znatno poveča možnost nastanka preležanine. Preležanina se kaže kot okvara tkiva v različnem obsegu. Lahko je le rahlo pordela koža ali globoka okvara tkiva s hudimi ranami. Glede na stopnjo okvare tkiva, ločimo štiri stopnje preležanin:
- stopnja: koža je pordela in podobna sončni opeklini prve stopnje;
- stopnja: nastane površinska rana, podobna odrgnini, prizadeta je zgornja plast kože
- stopnja: prepoznamo po globlji rani in poškodbah vseh plasti kože;
- stopnja: prizadete so vse plasti kože in okoliško tkivo, mišice, vezi in celo kosti.
Kdo je še posebej ogrožen za nastanek preležanin?
- Delno pokretni, slabo pokretni ali nepokretni posamezniki (osebe v splošno slabi fizični kondiciji),
- osebe z motnjami prekrvavitve (sladkorna bolezen, ateroskleroza, krčne žile ipd.),
- osebe z vročinskimi stanji,
- osebe z inkontinenco za blato in/ali urin in
- osebe s prekomerno ali nezadostno telesno težo.
Preležanine lahko preprečimo, tako da delujemo preventivno
Preležanine se namreč težko in dolgotrajno zdravijo, za bolnika so boleče, za negovalno osebje pa pomenijo veliko dodatnega in zahtevnega dela. Osnova preventive preležanin je zmanjšanje pritiska na ogroženih področjih. To lahko dosežemo s pravilno izbiro postelje, s posteljnim vložkom proti preležaninam, z uporabo pripomočkov proti preležaninam in premikanjem bolnika.
- Obvezno obračanje in spreminjanje položaja telesa vsaki dve uri in/ali uporaba pripomočkov za razbremenitev pritiska na telo,
- predvsem se priporoča uporabo zračnih blazin,
- sedeč bolnik naj pogosto prenaša težo z ene strani na drugo
- redno opazujte kožo in takoj ukrepajte, če se pojavijo rdečine ali odrgnine,
- pri umivanju uporabljajte blaga mila in kožo nežno osušite,
- oblačila in posteljnina, naj bodo iz naravnih materialov, brez gumbov, zadrg in debelih robov ter dobro prelikani,
- antidekubitus blazino proti preležaninam je potrebno uporabljati neprekinjeno 24ur na dan.
Zdravljenje preležanin
Zdravljenje preležanin je predvsem odvisno od njene lokacije in obsega rane, pridruženih bolezni in psihofizičnega stanja pacienta. Moramo pa se zavedati da idealnega ‘recepta’ za zdravljenje preležanine ni in da velik delež preležanin se nikoli ne zaceli. Pa vendar je zdravljenje preležanin potrebno po slednjih priporočilih:
- V primeru pojava 1. ali 2. stopnje preležanine, je potrebno razmisliti o izbranih preventivnih ukrepih in o uvedbi dodatnih ukrepov.
- Če je že prisotna dermalna rana (3. stopnja), se je potrebno posvetovati z izbranim zdravnikom, kateri predpiše ustrezno oskrbo.
- Oskrba preležanine je sestavljena iz čiščenja rane, oblog in povijanja.
- Pomembna je izbira sodobne obloge, saj sodobne obloge zagotavljajo kontrolirano okolje in tako zagotovi pogoje za tvorbo granulacijskega tkiva.
- Pospeševanje krvnega obtoka z masažo in uporaba kvalitetne negovalne kozmetika za umivanje in zaščito kože (krema za povečanje prekrvavitve tkiva, cinkova krema za zaščito zdrave kože – omenjeni kremi mažemo po zdravem tkivu, nikoli po rani).
- Dodatki k prehrani ali nadomestna beljakovinsko bogata prehrana za okrevajoče, saj beljakovine pospešuje proces celjenja.
- Nadaljevanje razbremenjevanja v obliki prilagojenih položajev in uporabe blazin.
Načela oskrbe preležanine v domačem okolju
Ko je preležanina že prisotna v tolikšni meri da deluje po izgledu kot odprta rana, je potrebno redno čiščenje in oskrbovanje z obvezilnim materialom. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj osnovnih načel ki jih upoštevamo pri prevezovanju preležaninske rane:
- Med menjavo obvezilnega materiala in čiščenjem opazujemo izgled rane in okoliške kože.
- Rano in njeno okolico čistimo z vodo in blagim, naravnim milom. Lahko jo spiramo z fiziološko raztopino.
- Pri odstranjevanju obvezilnega materiala in oblog moramo biti previdni. Ob grobem odstranjevanju lahko rana zakrvavi, kar je korak nazaj v celjenju rane.
- Preležanino se lahko oskrbuje v domačem okolju po nasvetu/navodilih zdravnika, patronažne medicinske sestre.
- Preležanina se bo najbolje celila če bo imela toplo vlažno okolje (te pogoje zagotavljajo sodobne obloge), ter da v njej ne bo odmrlega tkiva in ne obilnega izločka.
- Okoliško kožo zaščitimo tako, da jo namažemo z zaščitno kremo, ki preprečuje zmehčanje in poškodbo kože zaradi pretirane izpostavljenosti vlagi (rosenje, rdečina).
- Kožo ščitimo tudi z uporabo sodobnih visoko vpojnih oblog, ki izloček vsrkajo vertikalno (sodobne obloge).
Zakaj je pri zdravljenju preležanin uporaba sodobnih oblog ključnega pomena?
Sodobne obloge se smatrajo za velik napredek pri zdravljenju kroničnih ran, pod katere se uvrščajo tudi preležanine. Prednosti uporabe sodobnih oblog so:
- Menjava na dva ali več dni,
- zagotavljajo optimalne pogoje za zaraščanje rane (delujejo kot nadomestek manjkajočega tkiva, vzdržujejo stalno temp., vlago in PH v rani, varujejo rano pred okužbo),
- nameščanje ni boleče,
- nošenje ni boleče,
- menjava ni boleča in
- ščitijo okoliško zdravo kožo pred izcedkom iz rane.