► UPORABA Z DRUGIMI PRIPOMOČKI
Pacienti z različnimi zdravstvenimi stanji ali invalidnostmi pogosto potrebujejo specializirane pripomočke za vsakodnevnih izboljšanje kakovosti življenja. Izbor ustrezne opreme temelji na strokovni oceni individualnih potreb, ob upoštevanju specifičnega zdravstvenega stanja, stopnje mobilnosti, funkcionalnih sposobnosti ter življenjskega sloga posameznika.
Preprečevanje dekubitusa je ključno pri oskrbi nepokretnih pacientov, saj lahko dolgotrajno ležanje ali sedenje povzroči poškodbe kože, znane kot preležanine. Eden izmed učinkovitih načinov za preprečevanje teh poškodb je uporaba specializiranih pripomočkov, ki razbremenijo pritisk na občutljive predele telesa. Takšni pripomočki so pogosto prisotni v zdravstvenih ustanovah, domovih za starejše in pri oskrbi bolnikov na domu.
Preprečevanje poškodb kože pri ljudeh, ki so dolgotrajno nepokretni. Zelo pomembno je, da se redno preverja stanje kože in pozornost posveti rednemu spreminjanju položaja telesa za najboljšo zaščito pred preležaninami. Pri izbiri blazine je ključno upoštevati individualne potrebe uporabnika, vključno z njegovim fizičnim stanjem, dolžino sedenja v vozičku ter stopnjo tveganja za preležanine. Posvet z zdravstvenim strokovnjakom (fizioterapevtom ali specialistom za rehabilitacijo) je priporočljiv za optimalno izbiro.
Varnostni pasovi za invalidske vozičke so ključni za zagotavljanje varnosti in stabilnosti uporabnikov z različnimi zdravstvenimi težavami, nevrološkimi motnjami ali omejeno gibljivostjo. Njihova glavna naloga je preprečevanje padcev in zdrsov ter izboljšanje stabilnosti med prevozom ali premikanjem.
Zmanjšujejo tveganje za nastanek dekubitusa (preležanin), saj učinkovito porazdelijo pritisk, zmanjšujejo trenje ob stiku s podlago in zmanjšujejo zadrževanje vlage, kar preprečuje poškodbe kože in tkiva. Uporaba takšnih opetnikov je še posebej pomembna pri bolnikih, ki so dalj časa nepokretni, saj prispevajo k boljši oskrbi kože in zmanjšanju tveganja za nastanek ran.